Geyik Başlığı 4

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Cussler
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Bunlar gerizekalı.
Bu ülkenin bırakın köprüsünü, kamu kuruluşlarını bile özelleştirme dairesinin kontrolüne verip yabancı devletlere sattılar. Sadece özel sektör kuruluşları satılmıyor. Türk Telekom'a baksan kamu kuruluşuymuş gibi görünüyor ama %55 hissesini Arap sermayesine sattılar. Bunun gibi kaç tane işletme var.

Bu ülkenin bırakın köprüsünü, kamu kuruluşlarını bile özelleştirme dairesinin kontrolüne verip yabancı devletlere sattılar. Sadece özel sektör kuruluşları satılmıyor. Türk Telekom'a baksan kamu kuruluşuymuş gibi görünüyor ama %55 hissesini Arap sermayesine sattılar. Bunun gibi kaç tane işletme var.
Örn THY. Net olarak bilmiyorum ama %49 u devletin olması gerek.

Öyle güzel yayınlıyorlar ki duyan toptan satılıyor zannedecek. Devletin 10 yıllığına özel sektöre devrettiği bir proje alt tarafı. Özel sektör kimki bunu toptan devretsin? Sadece kendi işleteceği zamandaki kiradan vazgeçip onun yerine eline toplu para geçsin diye yapılan bir şey. Yanlış değilsem 10 yıl 3 aylık bir işletme süresi vardı ihaleyi kazandıkları zamandan itibaren. Yani 2022-2023 dolaylarında tekrar devlete geçecek. O zamana kadarsa anlaşılan bedel üzerinden hissedar olan firmalar kendi paralarını alacaklardır. Devamında ise 1. ve 2. köprü gibi kamu malı olur. O zaman işletmeye devredilip devredilmeyeceği o zamanki hükümet tarafından karar verilir.
Devletin karis karis topraklarini sattigi icin baslik cok albenili. Ustelik yine olan her zamanki gibi halka oldu.gecmedigi koprunun parasini odedikleri yetmezmis gibi birde simdi paralar yabancilara gitcek.

Devletin karis karis topraklarini sattigi icin baslik cok albenili. Ustelik yine olan her zamanki gibi halka oldu.gecmedigi koprunun parasini odedikleri yetmezmis gibi birde simdi paralar yabancilara gitcek.
Abi dediğin gibi devlet yapsa bu sefer 3.5 milyar dolarlık bir borcun altına devlet tek girecekti ve bunun hazineye baskısıyla beraber gelecek vergileri düşünmek bile istemiyorum(şimdi bile böyle yüksekken). Ki bunun sadece YSS köprü ve otoyolu olarak değil diğer projeleride katınca çok farklı bir boyuta geçiyor. Osmangazi Köprüsü dediğin gibi halkın cebinden çıkıyor neredeyse yarısı. Ancak YSS'de çok büyük bir kısmın sağlanıyor geçişin ve 3. havaalanı ile verilen kotanın tamamlanacağını zannediyorum. Zaten bu devredilen şirketlerin çoğu yabancı ortaklıklı. Tek başına firmalar bu kadar büyük işlerin altına kolay kolay giremezler. Özelleştirme konusuna ayrıca değinecek olursak, toptan satma durumlarına bende karşıyım ancak devletin elinde yıllar boyu zarar eden kurum ve kuruluşları özel sektöre kiralamanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Özel sektör için zarar etmek batmak anlamına geleceğinden bir şekilde kâra geçirmek durumunda kalıyorlar. Ayrıca 90'lardan beri özel sektöre yol veriliyor bunun sonucunda olabildiğince kurum ve kuruluşları özel sektöre kiralamak daha mantıklı hem devlet zarar etmez hemde özel sektör para kazanmak için geliştiriyor.

Emin ol tapanlarda var. Allah onlara akıl fikir ihsan eylesin diyebiliyorum sadece başka söylenecek söz kalmadı. Her şeyden önce eğitimin gerekliliği ve eksikliği her noktada belli oluyor gerçekten.

Özelleştirme konusuna ayrıca değinecek olursak, toptan satma durumlarına bende karşıyım ancak devletin elinde yıllar boyu zarar eden kurum ve kuruluşları özel sektöre kiralamanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Özel sektör için zarar etmek batmak anlamına geleceğinden bir şekilde kâra geçirmek durumunda kalıyorlar. Ayrıca 90'lardan beri özel sektöre yol veriliyor bunun sonucunda olabildiğince kurum ve kuruluşları özel sektöre kiralamak daha mantıklı hem devlet zarar etmez hemde özel sektör para kazanmak için geliştiriyor.
Zarar eden kurumlar tabii ki belli bir kira bedeli üzerinden 10-20-30 yıllık sürelerle kiralanıp kısmen özelleştirilebilir. Bunların olması gerek. Ama Cumhuriyet birikiminin %91'i sadece şu son 16 yıl içinde satıldı. Stratejik öneme sahip bazı kamu kuruluşları da özelleştirme dairesine verilip hisse satışları sağlandı. Yarın bu ülkede bir savaş çıksa ne haberleşme ağları bize ait, ne akaryakıt şirketleri, ne de yer altı rezervlerini işleyen kurumlar. Devlet, özel sektöre kiraya vermek yerine direkt hisse satışıyla kurum üzerindeki söz hakkını yabancı şirketlere devrediyor. İmf'ye olan borcumuzu ödedik diye kasım kasım kasılanlar, bu ülkenin kuruluşlarının satışından gelen parayla bunun ödendiğini bilmiyor. Sen borcunu ödeyebilmek için evini başkasına satıyorsun. Evini alan kişi ise burada oturmaya devam edebilirsin belli kira karşılığında diyor sana. Yani kendi evinde kiracı konumuna düşüyorsun. Borcu belki azalttın ama malın elinden gitti. Yeterince üretim hacmine sahip olamadığımız için de azalttığını sandığın borç her sene katlanarak artıyor. Sat sat nereye kadar ödeyebileceksin, ödenmez. Ödeyemiyorlar da zaten. Bunun sonucunda ötv, mtv, kdv gibi vergiler bu hale geldi.

Guzel soru walla ne desem bilemedim :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
saka bi tarafa ben isime devam ettigim surece petrol 20 usd de olsa sorun yok, kaldi ki o rakamlari gordugunde bile cok sukur isimizden olmadik.
Bu arada arkadaslar ukalik olsun diye demiyorum ama gercekten yurtdisinda calisan turklerin geneli ulkemizi cok guzel temsil ediyor.
sahsen ben universiteden 2 sinif arkadasimla birlikte yaklasik 11 yildir, 5 farkli sirkette cok guzel isler cikardik. su anda bulundugumuz projede ihaleyi hangi sirket kazanirsa o sirkete transfer olmak suretiyle isimize devam ediyoruz. ve bizimle ayni isi yapan yabancilar arasinda arapca bilmeden irakta calisabilen baska kimse yok (en azindan bizim bildigimiz yok) ayrica yasi en genc olanlar da bizleriz, bizde sonra en genci 40-45 yaslarinda.
birde kazandigimiz parayi usd olarak ulkemize sokarak ta ulke ekonomisine katkida bulunmak bizi mutlu ediyor, belki 3-5 kisinin kazandigi para pek birsey ifade etmez ama inanin gunde 3-4 bin usd para kazanan duayen abilerimiz var
velhasilkelam ben her kosulda ulkeme katkida bulunmaya calisan biri oldugumu dusunuyorum nacizane, ayrica elde ettigim bu tecrubeyi ilerde turkiyenin cikarlari icin turkiyedeki projelerde kullanmak en buyuk hayalim

Meaşallah meaşallah daim olsun inşallah başarılarınız ve kazancınz :)

Guzel soru walla ne desem bilemedim :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
saka bi tarafa ben isime devam ettigim surece petrol 20 usd de olsa sorun yok, kaldi ki o rakamlari gordugunde bile cok sukur isimizden olmadik.
Bu arada arkadaslar ukalik olsun diye demiyorum ama gercekten yurtdisinda calisan turklerin geneli ulkemizi cok guzel temsil ediyor.
sahsen ben universiteden 2 sinif arkadasimla birlikte yaklasik 11 yildir, 5 farkli sirkette cok guzel isler cikardik. su anda bulundugumuz projede ihaleyi hangi sirket kazanirsa o sirkete transfer olmak suretiyle isimize devam ediyoruz. ve bizimle ayni isi yapan yabancilar arasinda arapca bilmeden irakta calisabilen baska kimse yok (en azindan bizim bildigimiz yok) ayrica yasi en genc olanlar da bizleriz, bizde sonra en genci 40-45 yaslarinda.
birde kazandigimiz parayi usd olarak ulkemize sokarak ta ulke ekonomisine katkida bulunmak bizi mutlu ediyor, belki 3-5 kisinin kazandigi para pek birsey ifade etmez ama inanin gunde 3-4 bin usd para kazanan duayen abilerimiz var
velhasilkelam ben her kosulda ulkeme katkida bulunmaya calisan biri oldugumu dusunuyorum nacizane, ayrica elde ettigim bu tecrubeyi ilerde turkiyenin cikarlari icin turkiyedeki projelerde kullanmak en buyuk hayalim
Duayen abilerinız arasında evlat edinme gibi planları olan varsa benden bahseder misin hocam :D

A1GlJ7.jpg
bi ara forumdaydi

Özelleştirme konusuna ayrıca değinecek olursak, toptan satma durumlarına bende karşıyım ancak devletin elinde yıllar boyu zarar eden kurum ve kuruluşları özel sektöre kiralamanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Emin ol, zarar ediyordu dedikleri Kurumları kasten zarar ettiriyorlar. Son örnek SGK olacak. Bakın görün, sistematik olarak zarar ettiriliyor SGK ve sonun da icra, prim tahakkuk gibi gelir getiren kısımlarını satıp özelleştirecekler ve birden sihirli değnek değmişcesine şaha kalkacak o birimler. Ne yazık ki işin vahim tarafı, bunu dillendiriyoruz ama kimse sesimizi duymuyor. Bir kurum düşünün ki personelinden, taşınmazlarına kadar her alanda koyvermiş olsun... Kaç bakan değişti ama kurum politikası değişmiyor ve ne yazık ki adı Sosyal ile başlayan bir Kurum adım adım özelleştirmeye doğru gidiyor.

Emin ol, zarar ediyordu dedikleri Kurumları kasten zarar ettiriyorlar. Son örnek SGK olacak. Bakın görün, sistematik olarak zarar ettiriliyor SGK ve sonun da icra, prim tahakkuk gibi gelir getiren kısımlarını satıp özelleştirecekler ve birden sihirli değnek değmişcesine şaha kalkacak o birimler. Ne yazık ki işin vahim tarafı, bunu dillendiriyoruz ama kimse sesimizi duymuyor. Bir kurum düşünün ki personelinden, taşınmazlarına kadar her alanda koyvermiş olsun... Kaç bakan değişti ama kurum politikası değişmiyor ve ne yazık ki adı Sosyal ile başlayan bir Kurum adım adım özelleştirmeye doğru gidiyor.

TTK örneğini ekleyebiliriz. Yıllardır doğru düzgün destek 0almıyorlar, personel sayısı sürekli azalıyor ve yeni personel alımı için izin alamıyorlar. Personel sayısı ve destek azaldıkça üretim düşüyor, üretim düştükçe zarar ediyorlar.

En iyi @Cenk bilir

Test sürüşündeki görevli bizi sopayla kovalar artık flşdasfjdsfklj gidip sekmek istiyorum arka koltukta :D
Geçen akşam dağa çıkmıştım. Çok net söylüyorum, Arona'yla çıksaymışım inişte bariyer üstünden taklalı aşırtarak kestirmeden inermişim. :) Bagajda su kolileri varken önden kayıp duran Süleyman 180° döndü, buna neler olmazdı :D

TTK örneğini ekleyebiliriz. Yıllardır doğru düzgün destek 0almıyorlar, personel sayısı sürekli azalıyor ve yeni personel alımı için izin alamıyorlar. Personel sayısı ve destek azaldıkça üretim düşüyor, üretim düştükçe zarar ediyorlar.

En iyi @Cenk bilir
TTK Türkiye'nin en eski taşkömürü çıkarılan merkezlerinden biri. Hatta bu konuda komple tüm Türkiye'nin yükünü bile kaldırıyor olabilir(di). Ereğli ilçesinde ki demir çelik fabrikası Erdemir'e bile kömür sağlanamaz hale geldi. Rezerv yok diye milleti kandırıyorlar. Rezil çalışma koşullarında az sayıda kalan, bolca da hakları, ücretleri yenen işçiler hala daha çıkarmaya çalışıyor kömürleri. Ama biz ne yapıyoruz ? Elimizdeki kömür rezervlerini yıllar sonra bir kenara bırakıp kömürü ithal etmeye başladık. Son 2 yıl içinde kömür fiyatları inanılmaz yükseldi. Ee talep çok arz az. Haliyle az olan malın fiyatı yükseliyor. Çates yani Termik Santral elinden geldiğince Zonguldak'ta çıkarılan kömürleri kullanmaya gayret gösteriyor ama ithal etmek mecburiyetinde kaldıkları bile oldu. Özelleştirilmeye direniyor TTK ama eninde sonunda satılacak gibi duruyor. Sağolsun Cumhurbaşkanı Zonguldak'a geldi ve ' Zonguldak beni niye sevmiyor, size hiç bir yatırım yok ' dedi. Onu dediğin günden beri her şey daha kötüye gitti. Siyaset ve hizmet sadece sana oy verenlere, seni destekleyenlere yapılmaz. Sen tüccar değilsin.

Gördüğünüz gibi TTK'da özelleştirme torbasına sokulmuş. Hatta Atatürk orman çiftliği ( şu 37 bin metrekarelik alanı ABD'ye büyükelçilik açmaları için vermişti ya bu hükümet ) , Devlet tiyatroları müdürlüğü, Türk dil kurumu gibi kuruluşlar da var bu tasarının içinde.
http://www.pusulagazetesi.com.tr/arsiv_64258/ttk-ozellestirme-torba-sina-girdi/

Son düzenleme:
Geçen akşam dağa çıkmıştım. Çok net söylüyorum, Arona'yla çıksaymışım inişte bariyer üstünden taklalı aşırtarak kestirmeden inermişim. :) Bagajda su kolileri varken önden kayıp duran Süleyman 180° döndü, buna neler olmazdı :D
Seat baya bozdu ya bence son modellerde.Direk eve uçarak düşerdin abi vallaha :D

TTK Türkiye'nin en eski taşkömürü çıkarılan merkezlerinden biri. Hatta bu konuda komple tüm Türkiye'nin yükünü bile kaldırıyor olabilir(di). Ereğli ilçesinde ki demir çelik fabrikası Erdemir'e bile kömür sağlanamaz hale geldi. Rezerv yok diye milleti kandırıyorlar. Rezil çalışma koşullarında az sayıda kalan, bolca da hakları, ücretleri yenen işçiler hala daha çıkarmaya çalışıyor kömürleri. Ama biz ne yapıyoruz ? Elimizdeki kömür rezervlerini yıllar sonra bir kenara bırakıp kömürü ithal etmeye başladık. Son 2 yıl içinde kömür fiyatları inanılmaz yükseldi. Ee talep çok arz az. Haliyle az olan malın fiyatı yükseliyor. Çates yani Termik Santral elinden geldiğince Zonguldak'ta çıkarılan kömürleri kullanmaya gayret gösteriyor ama ithal etmek mecburiyetinde kaldıkları bile oldu. Özelleştirilmeye direniyor TTK ama eninde sonunda satılacak gibi duruyor. Sağolsun Cumhurbaşkanı Zonguldak'a geldi ve ' Zonguldak beni niye sevmiyor, size hiç bir yatırım yok ' dedi. Onu dediğin günden beri her şey daha kötüye gitti. Siyaset ve hizmet sadece sana oy verenlere, seni destekleyenlere yapılmaz. Sen tüccar değilsin.

Gördüğünüz gibi TTK'da özelleştirme torbasına sokulmuş. Hatta Atatürk orman çiftliği ( şu 37 bin metrekarelik alanı ABD'ye büyükelçilik açmaları için vermişti ya bu hükümet ) , Devlet tiyatroları müdürlüğü, Türk dil kurumu gibi kuruluşlar da var bu tasarının içinde.
http://www.pusulagazetesi.com.tr/arsiv_64258/ttk-ozellestirme-torba-sina-girdi/

Aaah ah....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...