Geyik Testleri

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Cenk
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Astra k'da ilk girdiğim virajda focus'la girdiğimden 10 kmh daha hızlı girebildim viraja. 120 idi hızım. Sonraki viraja daha fazla zorlamam gerektiğini hissettiğimde otomobil önden veya arkadan açmadı. En korktuğum şekilde 4 tekerlek birden açıldı. Evet, viraj limiti çok yüksek. Evet, ben saçma sapan şekilde zorladım. Ama passat'ı kullandığımda aklıma 98 mondeom geldi. 140-150 virajın içine dalıyorsun, sanki yavaş girmişsin gibi hissettiriyor. Niye bu kadar yavaş girdim ki diye soruyorsun kendine. Araçta kasılma yok, açılma yok, altından kayıp gidecek hissi yok. Bana da bu lazım :D
Aklima geldide su 4 tekerden acilma banada bir kere olmustuda o net benim hatamdi neyse tuylerim diken diken oldu . Bende soyle bir huy var kendime hep telkin veriyorum bak yavas kullan viraj kasma uslu uslu git az yak diye sonra istanbul trafiginde biri gelip makas atiyor sıkıstiriyor vs delleniyorum zaten arabanin az yakmasi demek gaza hic dokunmamam gerek diye sapitiyorum . Motor kulagida o gun gitmisti galiba neyse su an anladim bende en son resmini attigim mafya spec e serisi ile ufaktan gazladigimda banada olmustu ya o hic umurunda degil arabanin. Namussuzun farlari bile o kadar iyiydi ki yanlardan araba geliyor diye tedirgin olmustum oyle aydinlatiyor yolu. Neyse c segmenti candir dusersek b ye duseriz nolcak ya

Bu da sanırım 79'da patates olmuş. Ibiza'nın laciverti çıktı bu da. Aynı Ibiza gibi arkayı fırlatmaya meyilli. Eski kasası kesinlikle daha dengeli.
Öyle pek üst düzey bir yanı yok dediğin gibi hocam. Fakat aracın kontrolsüz davranışlarında üzerindeki falken marka ekonomi lastiklerinin de etkisi olduğunu düşünüyorum. Biraz daha iyi bir lastikle belki limitleri yukarı çıkmazdı ama daha kararlı tepkiler verebilirdi diye geçiyor içimden.

Tam kalitesiz torsiyon tepkisi olmuş. Tutuyor tutuyor sonra bir anda kopuyor. Eğer lastikler daha iyi olsaydı aynı tepkiyi daha yüksek hızda verirdi.
O tepkiyi vereceği zaten aşikar da en azından iyi lastiklerle biraz daha gecikir veya kontrol edilebilirliği artardı. Araba çok rahat dışa açılıyor.

Ibıza neyse Polo da çok benzer işte. MQB platformunda yükselen ucuz alternatiflerde yol tutuşu bir tık iyi olan araç var mı?

Ibıza neyse Polo da çok benzer işte. MQB platformunda yükselen ucuz alternatiflerde yol tutuşu bir tık iyi olan araç var mı?
Nispeten ucuz türevlerde en iyi polo sanırım. Fabia ve Rapid'in testini bulamadım. Ama ucuz türevli mpb kasalarda görebildiğim kadarıyla tüm modellerin arkası aynı şekilde şiddetli kopuyor.

Fabia rapid eski kaldı diye biliyorum
Dolu ağırlığıyla test edilmiş olsa da Toledo modelini gördüm bir tek. Onun da arkası aynı tepkiyi veriyor. Fabia ve Rapid modelleri dediğin gibi eskidi. Ama yenisi çıksa da farklı tepki vereceğini sanmam. Neticede bu araçların hiç birini bu hususta Polo'dan daha iyi olarak üretmezler diye düşünüyorum.

Nispeten ucuz türevlerde en iyi polo sanırım. Fabia ve Rapid'in testini bulamadım. Ama ucuz türevli mpb kasalarda görebildiğim kadarıyla tüm modellerin arkası aynı şekilde şiddetli kopuyor.
İkisini de kullandım. Fabia bütün Skoda'lar gibi biraz yatmaya meyilli ama eski Polo'lar gibi güzel tutunuyordu. Rapid ise çok farklı. Bunlar gibi arkayı savurmuyor ama o da Toledo gibi önünü hemen bırakıyor, vasat bir yol tutuşu var. Sakin süren aile babası arabası =)
Toledo'nun geyik testini ben de izledim. Ben kullandığımda Rapid'de de, Toledo'da da ön taraftan bırakmıştı arabalar. Ön tekerlekler güzel zemin bulup bir şekilde tutunabilirse arkayı her türlü savuracak demek ki :)

İkisini de kullandım. Fabia bütün Skoda'lar gibi biraz yatmaya meyilli ama eski Polo'lar gibi güzel tutunuyordu. Rapid ise çok farklı. Bunlar gibi arkayı savurmuyor ama o da Toledo gibi önünü hemen bırakıyor, vasat bir yol tutuşu var. Sakin süren aile babası arabası =)
Toledo'nun geyik testini ben de izledim. Ben kullandığımda Rapid'de de, Toledo'da da ön taraftan bırakmıştı arabalar. Ön tekerlekler güzel zemin bulup bir şekilde tutunabilirse arkayı her türlü savuracak demek ki :)
Mqb'nin b segmentte ki türevlerinde görebildiğimiz kadarıyla durum dediğin tarzda olacak gibi gözüküyor. Zaten dediğim gibi vw grubunun bu araçları Polo'dan daha iyi sürüş kabiliyetine sahip olacak şekilde üretmeyeceğini düşünüyorum :)

Ağırlık dağılımın önemi,bence bu karoser için iyi ayarlanmamış
Arkası bu kadar uzun bir sw araçtan çok daha yüksek süratler beklemiyordum zaten. Tabii içten dışa çıkarken öndeki 2.0 dizel ünitenin ağırlığı ve arka tarafın da oldukça uzun olması hareketlerde biraz dengesizlik oluşturuyor ama neticede ortalama bir durumda denebilir. Zaten videoda da ortalama değerlerde olduğu belirtilmiş.

Yalnız anlamadığım bir şey var; videoda bu araçta spor süspansiyon olduğu söylemiş. Spor süspansiyon dedikleri şey flexride şase mi yoksa başka bir opsiyon mu ?

Arkası bu kadar uzun bir sw araçtan çok daha yüksek süratler beklemiyordum zaten. Tabii içten dışa çıkarken öndeki 2.0 dizel ünitenin ağırlığı ve arka tarafın da oldukça uzun olması hareketlerde biraz dengesizlik oluşturuyor ama neticede ortalama bir durumda denebilir. Zaten videoda da ortalama değerlerde olduğu belirtilmiş.

Yalnız anlamadığım bir şey var; videoda bu araçta spor süspansiyon olduğu söylemiş. Spor süspansiyon dedikleri şey flexride şase mi yoksa başka bir opsiyon mu ?
Videonun çevirisine bakamadım daha ama eğer spor süspansiyon varsa bence kötü dönmüş. Bide bu araba da liftback göre çok daha iyi lastikler

Videonun çevirisine bakamadım daha ama eğer spor süspansiyon varsa bence kötü dönmüş. Bide bu araba da liftback göre çok daha iyi lastikler
Malum Türkçe'ye çevirince saçma sapan cümleler kuruluyor, anlamak zor oluyor ama spor süspansiyon olduğunu söylediler. Sports Tourer olduğu için sadece biraz daha sertleştirilmiş süspansiyon vardır diye tahmin ettim. Spor süspansiyon dediği flexride şase olsaydı muhakkak flexride ismiyle geçerdi. Onu da geçtim comfort, dynamic tarzında modları deneyip ona göre yorum yaparlardı. Bunlardan bahsedilmemiş. Muhtemelen de liftback kasaya göre ağırlık dağılımı falan farklıdır bu aracın.