Geyik Testleri

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Özellikle şehiriçi yuvarlak veya 90 derecelik virajlarda pek fren kullanmıyorum. Viraja yaklaşırken hızı düşürüp viraj içinde gaza basıyorum. Eski aracımda lastikler sertleştiği için bir kaç defa patinaja düştü vsa(esp dahil güvenlik sistemi) müdahale etti ama yeni lastik ile kolay kolay patinaja da kalmıyor. Bu şekilde yine esp çalışıyor mu deneyebilirim ama doğru müdahaleler yapıp yapmadığını denemek fazla riskli olur.

Anlamak için en basit yol liftoff-oversteer. Boş bir alanda deneyip görebilirsiniz.

Son düzenleme:

AcilStop

Elit Apaçi
3 Kas 2017
346
248
945
40
Döner kavşaklarda benzeri hareketi yapıyorum ama arkayı koparmayı başaramadım. Limite gelince kendimi dizginleyip daha fazlasını zorlamamış da olabilirim.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,369
46,071
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Özellikle şehiriçi yuvarlak veya 90 derecelik virajlarda pek fren kullanmıyorum. Viraja yaklaşırken hızı düşürüp viraj içinde gaza basıyorum. Eski aracımda lastikler sertleştiği için bir kaç defa patinaja düştü vsa(esp dahil güvenlik sistemi) müdahale etti ama yeni lastik ile kolay kolay patinaja da kalmıyor. Bu şekilde yine esp çalışıyor mu deneyebilirim ama doğru müdahaleler yapıp yapmadığını denemek fazla riskli olur.
Doğru çalışıp çalışmadığı mevzusunu lazım olmadıkça yüksek hızda bende denemiyorum. 90 dereceye yakın keskin bir viraj var, maksimum 60-70 girebildiğim, işte o virajın içinde ani direksiyon hareketiyle aracın dengesini bozup esp'yi ölçebiliyorum. Hem hız da düşük olduğu için aksi durumda toplaması kolay oluyor. Bu tarz bir viraj bulursanız deneyebilirsiniz. Yüksek hızlarda alışkın olmadıkça denemek riskli.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,369
46,071
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Çok güzel araba valla. Fiyat performans olarak Türkiye'nin zirvelerine oynar...
Güzelliğine kötülüğüne bir şey diyemem ama 70-72 kabul edilebilir bir değer değil ki 72'yi bile güvenli dönmekte zorlanıyor. Aynı test şurada vag grubu araçlarından birine yapılmış olsa fiyatmış, güzellikmiş kimse bakmaz cayır cuyur gömerdi eminim. Benim içinse pek bir şey değişmez. Limit düşük, düşük limitte bile hareketler güvenli değil. Orada konu kapanır benim için hocam.

Son düzenleme:

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Güzelliğine kötülüğüne bir şey diyemem ama 70-72 kabul edilebilir bir değer değil ki 72'yi bile güvenli dönmekte zorlanıyor. Aynı test şurada vag grubu araçlarından birine yapılmış olsa fiyatmış, güzellikmiş kimse bakmaz cayır cuyur gömerdi eminim. Benim içinse pek bir şey değişmez. Limit düşük, düşük limitte bile hareketler güvenli değil. Orada konu kapanır benim için hocam.

Duster eskisine göre çok iyi, fiyatına oranla kabul dilebilir. Sorento'nun ilk kasasının lakabı taklacıydı, bu da hayal kırıklığı yaşattı.

Hocam boyutlarını düşününce bence normal. Arabanın yüksekliği 1.69 cm yerden yüksekliği de neredeyse 19 cm ayrıca asıl bomba veri ağırlığı tam 1953 kilo üstüne 55 yanak 235 tabanlı lastiklerle anca bu kadar oluyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,369
46,071
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Hocam boyutlarını düşününce bence normal. Arabanın yüksekliği 1.69 cm yerden yüksekliği de neredeyse 19 cm ayrıca asıl bomba veri ağırlığı tam 1953 kilo üstüne 55 yanak 235 tabanlı lastiklerle anca bu kadar oluyor.
Ben de tam bundan bahsediyorum. Araç oldukça ağır ve bu ağırlık sürüş limitlerini çok aşağı düşürüyor ki 70-72 kmh hızda bile sanki 78-79 döndürmeye çalışıyorlarmış gibi araç yığılıyor. Ağırlığın bu denli fazla olması kullanılan platformun mühendisliğinin bu hususta kötü olması anlamına geliyor. Emp2 kullanan 5008'e bakıp platform nasıl yapılır öğrenebilirler.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Ben de tam bundan bahsediyorum. Araç oldukça ağır ve bu ağırlık sürüş limitlerini çok aşağı düşürüyor ki 70-72 kmh hızda bile sanki 78-79 döndürmeye çalışıyorlarmış gibi araç yığılıyor. Ağırlığın bu denli fazla olması kullanılan platformun mühendisliğinin bu hususta kötü olması anlamına geliyor. Emp2 kullanan 5008'e bakıp platform nasıl yapılır öğrenebilirler.

İşte asıl sorgulanması gereken bu araba niye bu kadar ağır. Geyik testi konusunda arabanın yapabileceği bir şey yok. Hadi Emp2 biraz uç bir örnek. Skoda Kodiaq ayarında olsa bile makul tepkiler verirdi.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,369
46,071
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
İşte asıl sorgulanması gereken bu araba niye bu kadar ağır. Geyik testi konusunda arabanın yapabileceği bir şey yok. Hadi Emp2 biraz uç bir örnek. Skoda Kodiaq ayarında olsa bile makul tepkiler verirdi.
Diyorum ya platformun mühendisliği yeterince başarılı değil. Ağırlık azaltımını başarılı yapamamışlar. Bu segmentte 2 tonluk suv mu olur onca gelişmiş teknoloji içinde..

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,155
7
51,608
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Duster tam kendisinden beklenecek seviyeyi karşılamış. Ne eksik, ne fazla.
Civic için de bereket versin denebilir. Kuka düşürmüş ama denge sıkıntısı yok. Süspansiyon tertemiz çalışıyor.
Kia Sorento eski jenerasyonuna göre çok geliştirilmiş. Artık devrilmiyor :D Ama aynı takla güvercini genlerini taşıyor, limitler tıpkı eski kasaları gibi yine zamanının 15 yıl gerisinde :)

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Kia Sorento eski jenerasyonuna göre çok geliştirilmiş. Artık devrilmiyor :D Ama aynı takla güvercini genlerini taşıyor, limitler tıpkı eski kasaları gibi yine zamanının 15 yıl gerisinde :)
Eski Sorentolar arazi taşıtı olarak geçiyor zaten, yol tutuş fazla beklememek lazım. Tabii ki devrilmemesi gerekiyor orası ayrı konu :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım