Yeni kanun tasarısı ile ÖTV sistemi değişiyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,205
45,797
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
ya hayır şunu anlamıyorum hem araç üretmiyoruz teşvik edilcek yerli araç yok hem ötv artıyor niye devletin geliri artcakmış şu ülkede inşaata yapılan ölü yatırım otomotiv sanayisine yatırılıp bi rmarka oluşturulsaydı emin olun ülkeye getirisi taştan betondan daha fazla olurdu otomotivde özel sektörü teşvik edip marka yaratmaya çalışmak yanlış zaten türkiyede otomobil markası üretebilecek şirket bir elin parmağını geçmez koç desen ford distübütörü markalaşmaya kalksa etceği zarar ve ödeyeceği cezalardan belini doğrultamaz devlet yatırımı ile markalaşıp ardında yerli sermaye şirketler ile yola devam edilmeliydi ama biz varımız yoğumuzu inşaata kuru betona yatırıyoruz
Dogru diyorsun hocam da insaat isindeki arkadaslar daha iyi bilir, bu sektorde devlet yoneticilerinin cebine giren paranin haddi hesabi yok. Bu paralar da onlarin sahsi hesaplarina genellikle yurt disi hesaplarina aktariliyor. O sifirlanan, kutularda saklanan paralarin cogu kendisine yol verilen, zemin hazirlanan, kollanan insaat sirketlerinin ve sahiplerinin havuz adiyla olusturulan ve alinan rusvetlerinden yapilma. Orman arazisi, hazine arazisi yahut cok kiymetli bir arazi a sirketine verilmezken, daha fazla rusvet veren yahut birilerinin adami olan b sirketine cok rahat peskes cekiliyor. Maalesef bu sektor tek bir agac, bos arazi kalmayincaya kadar devam eder.

Yalman

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
38
65
635
Motor hacmi 1.6lt altı fiyatı 55 bin lira altı olan otomobil döviz böyle artmaya devam ederse yakında kalmayacak zaten ayrıca caddy, kangoo gibi araçların fiyatı da artacak anladığım kadarıyla. Yukarıda paylaşılan tablo doğruysa tabi. Yine her zamanki gibi vatandaşı sömürmeye devam. bu işin ahiret tarafi da var bunların hesabını nasıl verecekler büyük merakla bekliyorum.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Ya hafif ticariden ne istediniz insafsızlar. Ülkeyi devren kiralayalım Almanlara felan, bunlar kim lan demez kalkındırır bırakırlar bizi. Japonlar' da olabilir, kısaca şerefli insanlar olsun yani bizim arsız yaratıklardan hayır yok, kademesi ne olursa olsun herkes aynı.
Nasıl olsa saf halk var vur kırbacı al parayı, vay anasını.

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
Motor hacmi 1.6lt altı fiyatı 55 bin lira altı olan otomobil döviz böyle artmaya devam ederse yakında kalmayacak zaten ayrıca caddy, kangoo gibi araçların fiyatı da artacak anladığım kadarıyla. Yukarıda paylaşılan tablo doğruysa tabi. Yine her zamanki gibi vatandaşı sömürmeye devam. bu işin ahiret tarafi da var bunların hesabını nasıl verecekler büyük merakla bekliyorum.
Bakara makara(!) biseyler okur günahları silinir onların bi şekilde ya...

Koraykaya

Koray
İcracı
4 Kas 2016
1,977
6,025
5,270
Didim
Marka
Dacia
mobile.de ilanlarına baktıkça içim gidiyor diyorum dedem zamanında niye almanyaya göç etmemiş şimdi mis gibi çifte vatandaştım hayalimi kurduğum ütopyam mustang gtı 45 bin euro bize bakıyorsun araç 500 küsür bin tl şaka gibi diğer araçlar zaten herkesin malumu söylemeye gerek yok

alperen1818

Asfalt Kurutucu
6 Kas 2016
44
43
595
1.6 LT ve altı
  • Motor hacmi 1.6 lt altında olup net fiyatı 55 bin TL’nin altında olan araçlar için ÖTV oranı değişmedi; %45.
  • Motor hacmi 1.6 lt altında olup net fiyatı 55 bin TL’nin üstünde olan araçlar için yeni ÖTV oranı %74 oldu!
Pratikte bu değerler aşağıda yer alan tablodaki gibidir. Özetle bugün 94-95 bin tl ve üzeri fiyata sahip olan araçlar en az 19,700 TL kadar fazla vergi ödeyecek. Bu değerin altındaki araçlar ise bu ÖTV zammından etkilenmeyecek.

1.6 LT – 2.0 LT arası
  • Motor hacmi 1.6 lt – 2.0 lt arasında olup net fiyatı 160 bin TL’nin altında olan araçlar için ÖTV oranı değişmedi; %90.
  • Motor hacmi 1.6 lt – 2.0 lt arasında olup net fiyatı 160 bin TL’nin üstünde olan araçlar için yeni ÖTV oranı %120 oldu!
2.0 LT ve üstü
  • Motor hacmi 2.0 lt üstünde olup net fiyatı 200 bin TL’nin altında olan araçlar için ÖTV oranı değişmedi; %145.
  • Motor hacmi 2.0 lt üstünde olup net fiyatı 200 bin TL’nin üstünde olan araçlar için yeni ÖTV oranı %168 oldu!
Tüm Hafif Ticariler
  • Tüm hafif ticari araçlarda ÖTV oranı %15’den %20‘ye çıktı!
Yüksek donanımlı C sınıfı araçlar ve üst segment tüm 1.6 lt (ve altı) araçlar diyebiliriz.
Spesifik birkaç örnek vermek gerekirse;
Ford Focus Titanium 1.5 Tdci PowerShift 98.320 TL’den 118.680 TL‘ye,
Vw Golf AllStar 110 PS DSG 104.700 TL’den 126.240 TL‘ye,
Opel Astra Excellence 1.6 Dizel 136 HP Man 99.400 TL’den 119.975 TL‘ye çıkmış olacak.

Kaynak : http://anasayfa.focusclubtr.com/2017-otv-artisi-belli-oldu-yuzde-74/

anl_akl

Panpa
8 Eyl 2016
1,247
3,438
3,720
Ankara
Bu günlükte sövme kotamı doldurdum.Yapın Anasını satıyım 800 CC lik 130 bg lik araba yapın anca kurtarır.Bu daha geçmemiştir umarım inşallah geçmez diyim ne diyim.

anl_akl

Panpa
8 Eyl 2016
1,247
3,438
3,720
Ankara
Valla Allah'tan piyasa da düşük hacimli güzel motorlu arabalar var 1,2 PureTech 308,Megane,Golf falan yoksa harbi bitmiştik anasını satıyım.Ulan varya yemin ederim kendi kültürümü,tarihimi,Ülkemin ne kadar güzel bir memleket olduğunu bilmesem nefret edicem o raddeye getirdiler artık.Bir siyasetçi de çıkıp demiyor ki ''Vergi yi arttıralım da halk bize mi binsin?''

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Eh güzel, bende benim arabanın 77 - 78.000₺ olan 2. el değerini 90.000₺'ye çıkartıyorum o zaman.

Beğenmeyen gitsin sıfırını alsın.

Fırsatçılıktan fırsatçılık doğar. Ben böyle saçma bir şey görmedim, yazıklar olsun!

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,700
2
9,630
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Lütfen Beyler , Bayanlar ;

Hayaldi Gerçek Oldu...

selimcicekyurt

Selim
Profesör
10 Eyl 2016
769
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Opel
Ben hiç bir şey anlamadım. Bilen birisi aydınlatırsa sevinirim.
1. Sadece mercedes,porsche,bmw,audi gibi markaların fiyatı mı uçacak yoksa 150.000TL olan talisman 170k falan olacak mı ?
2. 1.0-1.2 arabalar ortalama 45 tl desek bunlar şimdi 50-55 mi olacak yoksa sabit mi kalacak ?
3. donanıma göre mi fiyatlandırılacak arabalar ? yani boşline ile highline arasındaki fark daha da mı fazla artacak ?
4. daha nasıl s*k*bilirler bizi ?

Yalman

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
38
65
635
Ben hiç bir şey anlamadım. Bilen birisi aydınlatırsa sevinirim.
1. Sadece mercedes,porsche,bmw,audi gibi markaların fiyatı mı uçacak yoksa 150.000TL olan talisman 170k falan olacak mı ?
2. 1.0-1.2 arabalar ortalama 45 tl desek bunlar şimdi 50-55 mi olacak yoksa sabit mi kalacak ?
3. donanıma göre mi fiyatlandırılacak arabalar ? yani boşline ile highline arasındaki fark daha da mı fazla artacak ?
4. daha nasıl s*k*bilirler bizi ?

Tahminimce tüm d segment araçların fiyatı artacak çünkü vergisiz fiyatı 55 bin lira altı olan d segmenti araç yok gibi bir şey sadece 1.4 tsi trendline passatın falan 55 bin liranın altında galiba.
1.0-1.2 motor hacmine sahip araçların fiyatları aynı kalır.
Donanım olayı da şu şekilde mesela atıyorum golf comfortline net fiyatı 15 bin euro highline ise 16 bin euro olsa comfortline %45lik vergi dilimine giriyorken highline %75lik dilime girecek ve iki donanım seviyesi arasında uçurum fark olacak bunu nasıl ayarlayacaklar bilmiyorum.
Son soruya gelince mevcut sistemde bu soruyu kendime soruyordum daha fazlası nasıl olur diye, yeni sistemi görünce nasıl daha fazlası olurmuş gördük. Allah sonumuzu hayır etsin.

ShadoWalkn

Panpa
27 Eyl 2016
1,423
2,430
2,570
İstanbul
Bugünkü fiyatı 55.000₺'nin üstünde olan tüm araçların fiyatı yükselecek demektir.

Yani Megane, Leon vs tüm C segmenti araçlar ve opsiyon listesi orta karar dolu B segmenti araçlarda dahil demektir.

Lüks tüketime fren diyor bir gazetede de.

Ulan kendi otomobilini üretemiyorsun daha! Olur yerli 3 - 4 markanda millet yabancı marka almasın dersin yine haklı bulurum.

Bize A segmenti araç bile ithal olduğu için lüks. Neden bahsediyorlarsa bunlar?

123456mtn

Panpa
8 Eyl 2016
1,211
2,491
3,770
Sivas
Marka
Caterham
Birkaç soru sormak istiyorum;

-Cari açık katlanarak devam ederken döviz yerinde nasıl dursun? (ki olmuş $ 3.14)

-Satın alınan hangi D segmenti veyahut "Gırtlak" olarak tabir edilen C segmenti araçlar ihtiyaç doğrultusunda alınıyor ?

-Son olarak her köşe başındaki 1-3-5 /A-C-E /A3-A4'leri umarım sadece ben görmüyorumdur...

Varsın daha az (+) takısına sahip araçları yolda daha az görelim, hiç değilse belki döviz düşüş yaşar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım