Geyik Başlığı 4

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Cussler
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Otomatik şanzımanda bu dediklerin biraz zor ancak manuel moda alıp o şekilde yapabilirim
15 senedir motoru açmak vs.. duyuyoruz bir Allah'ın kulu da çıkıp böyle açıklamadı..Olay şu ki aslında konuşanlar da ne olduğunu bilmiyorlar
"Açıyon işte yeeaa", "Devirli kullanacan yeeaa" gibi abuk subuk laflardan sıkılmıştım
Teşekkürler bilgiler için..
Rica ederim hocam. Benim de yapabildiğim ve takip edebildiğim araştırmalardan doğru ulaşabildiğim açıklamalar ve sonuçlar bunlardır.

D modunda otomobilin şanzıman beyni standart bir yazılımla çalıştığı için motorun rodajı v.s gibi konulara göre hareket edemez doğru. Manuel moda alıp kendiniz kullandığınızda bu süreci rahatlıkla atlatabilirsiniz. Üreticiler de maalesef kullanma klavuzunda detaylı anlatıma girmez. Sert frenlemeden kaçının, aracı sert kullanmayın ve sabit devirle uzun süre gitmeyin gibi dip notlar geçerler. İşin detayını bulmak oldukça güçtür. Bu anlattıklarımın tam tersi düşünen ve ona göre davranan kitle de büyüktür. Anlayacağınız bu iş hala tartışmalara gebedir. Ama kitapçıklarda az da olsa sunulan uyarıcı dip notlar bizim söylediğimiz durumlara kanıt niteliğindedir diye düşünüyorum.

Hatta konudan bağımsız olarak şöyle bir mevzu da vardır; soğuk günlerde otomobili ilk çalıştırmada 30 saniye - 1 dakika arası rölantide bekleyip sonra hareket ettirme gibi durum vardır. Bu konu da çoğu kişi için tartışmaya açıktır. Üreticiler neden bunu kitapçıkta belirtmez peki diye de sorarlar. Cevabı çok basittir. AB emisyon mevzuatı gereği üreticiler bu durumu kitapçıkta özellikle belirtmezler. Çünkü ilk çalıştırma sırasında araç rölantideyken maksimum zehirli gaz salınımını yapar. Düşük emisyon salınımı sağlansın diye rölantide bekleme mevzusunu da kitapçıkta belirtmezler.

Son düzenleme:
Kendi arabamdan tecrubelerimi anlatayım..
Arabayı 5 km otobanda sürdüğümde tork bandını yukarı çekiyor.
Arabayı 5 km sokakda sürüncede tork bandını aşağıya çekiyor.
Ecu kendini programlıyor sürekli. Bir süre otobanda 105 km hızla gidip, sokaklara girince çekişi düşük oluyor. düşük devirde yürütmek biraz daha sor oluyor. Ama gel görki şehir içi bir süre kullanıp otobana çıkıncada araba devir çevirmeyi sevmiyor. alışmasını beklemek gerekiyor.
Bu şuna benziyor. Arabanın kliması açıkkenki performans kaybını bilirsiniz. nerdeyse o derece hissettiriyor.

Son düzenleme:
Hatta konudan bağımsız olarak şöyle bir mevzu da vardır; soğuk günlerde otomobili ilk çalıştırmada 30 saniye - 1 dakika arası rölantide bekleyip sonra hareket ettirme gibi durum vardır. Bu konu da çoğu kişi için tartışmaya açıktır. Üreticiler neden bunu kitapçıkta belirtmez peki diye de sorarlar. Cevabı çok basittir. AB emisyon mevzuatı gereği üreticiler bu durumu kitapçıkta özellikle belirtmezler. Çünkü ilk çalıştırma sırasında araç rölantideyken maksimum zehirli gaz salınımını yapar. Düşük emisyon salınımı sağlansın diye rölantide bekleme mevzusunu da kitapçıkta belirtmezler.

Aklıma ne geldi..Eski aracımda "Motoru rolantide ısıtmayın" şeklinde uyarı çıkıyordu. Şimdi anlaşıldı neden çıktığı :D
Tabi ben ona rağmen uzun süre çalışmadığı için 20-25 saniye çalışır vaziyette bekletiyordum o ayrı..1 dk bana kalırsa çok yüksek bir süre
2016 A3 1.0 TFSI

Aklıma ne geldi..Eski aracımda "Motoru rolantide ısıtmayın" şeklinde uyarı çıkıyordu. Şimdi anlaşıldı neden çıktığı :D
Tabi ben ona rağmen uzun süre çalışmadığı için 20-25 saniye çalışır vaziyette bekletiyordum o ayrı..1 dk bana kalırsa çok yüksek bir süre
2016 A3 1.0 TFSI
Bir nevi doğru da sayılabilir. Neticede motorun ısınması ancak hareket halinde gerçekleşir. Bazıları rölantide özellikle bekliyor ki motor ısınsın, hatta gaza bile basıyorlar ki hem motora zarar hem de emisyon salınımı tavan yapıyor :D

Artık bekleme süresi hakkında standart bir rakam yok. 30 saniye olur, 1 dakika olur, 45 saniye olur.. artık tercihe kalmış bir şey. Yeter ki marşa basar basmaz ilk hareket yapılmasın. Zaten belli bir süre beklemeden ilk marşı basıp vitese takıp hareket edildiğinde otomobil bazı zamanlar gaza bastığınızda saçma sapan tepkiler de verebiliyor. Motor sarsıntısı düzensiz olabiliyor, gazı verdiğiniz anda anlık dengesiz titremeler yapabiliyor. Fakat belli süre bekleyip gitmeye başladığınızda bunların hiç birini yapmıyor. Daha düzenli ve sağlıklı çalışıyor. Bunu mesela en çok dizel araçta rahatça anlıyorsunuz :D

BMW gizlice M4 grancoupe üretmiş:D:p
20180306_145238(1)-1.jpg
20180306_145238(1)-1-1.jpg
20180306_145259-1.jpg
20180306_145259-1-1.jpg

Peugeot İngiltere'deki broşürler güncellenmiş.

3008 için 1.5 Blue HDI dizel motor eklenmiş. Motor, 6 ileri manuel ve EAT8 8 ileri şanzıman ile birlikte sunuluyor. 131 beygir, 300 NM tork.

0-100 hızlanma 11.5 saniye.

Türkiye'ye ne zaman gireceği ve fiyatının ne olacağıyla ilgili inanılmaz merak içerisindeyim. Tabii ki 8 ileri şanzıman inanılmaz güzel olur, lakin fahiş bir fiyatlandırma olursa kullanıcıların beklediğine değmez.

3008 için 1.5 Blue HDI dizel motor eklenmiş. Motor, 6 ileri manuel ve EAT8 8 ileri şanzıman ile birlikte sunuluyor. 131 beygir, 300 NM tork.

Türkiye'ye ne zaman gireceği ve fiyatının ne olacağıyla ilgili inanılmaz merak içerisindeyim. Tabii ki 8 ileri şanzıman inanılmaz güzel olur, lakin fahiş bir fiyatlandırma olursa kullanıcıların beklediğine değmez.
Güzel motor + güzel şanzıman.. Yalnız dizel otomatik ikilisinin fiyatı ucuzu geçtim uygun bile olmaz. Ama güzel kombinasyon.

Ekimden önce bekleme hacı daha yeni yeni 308'de gelmeye başladı o kombinasyon.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...