Warm Hatch | Alfa Romeo MiTo

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,437
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Son olarak da biraz da iç taraflara el attım.

Aliex'ten çakma greddy turbo basınç sensörü alıp, taktım, baya güzel iş görüyor. Hatta havalandırma kanalına (direksiyonun sol tarafı) tam oturdu, güzel oldu :D
Ama turbo basınç sensörünü kaput altında çok kıyıya koymuşum ve yıkama esnasında su alıp bozuldu. Sensör kısmını tekrar sipariş ettim, bekliyoruz.
r0Ykra.png

Son olarak da yüne Aliex'ten karbon kaplama tarzı alcantara kaplama aldım ve orta konsolu kapladım, baya içine sindi doğrusu.
Xb21nj.jpg

M19Gz2.jpg

qA9kgQ.jpg

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
İç kaplama rezaletti, şu an muhteşem olmuş, baya beğendim. Nubuk hastasıyım zaten, arabanın iç görüntüsünde bozuk olan yeri 10 numara toplamışsın.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Son olarak da biraz da iç taraflara el attım.

Aliex'ten çakma greddy turbo basınç sensörü alıp, taktım, baya güzel iş görüyor. Hatta havalandırma kanalına (direksiyonun sol tarafı) tam oturdu, güzel oldu :D
Ama turbo basınç sensörünü kaput altında çok kıyıya koymuşum ve yıkama esnasında su alıp bozuldu. Sensör kısmını tekrar sipariş ettim, bekliyoruz.
r0Ykra.png

Son olarak da yüne Aliex'ten karbon kaplama tarzı alcantara kaplama aldım ve orta konsolu kapladım, baya içine sindi doğrusu.
Xb21nj.jpg

M19Gz2.jpg

qA9kgQ.jpg
Sol havalandırma kanalında benim de hararet göstergesi var taunusta. Gösterge konusunda bi yerden ortak noktamız çıkmış oldu sevindim abi :D orta konsol kaplamasına bayıldım bayıldım

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,998
7
51,297
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Evet, uzun zaman oldu yazamadım.

Yazılımı yaptık, hatta abartısız 50 tane falan yazılım yaptık, denedik :)

Haftalarca hep farklı şeyler denedik, arabanın dilini çözdük. 350nm üstü tork, 190 hp üstü güç aldık.

Fakat aracın başlıca bazı sorunları / yetersizlikleri ortaya çıktı:
  • Intake air temperature'ın (iat) yükselmesi
  • Debriyajın kaçırması
  • Stock enjektörlerin yetersiz kalması.
Durum böyle olunca, stock yazılım + magneti marelli box'a geri dönüp (180hp'lik setup) arka planda eksikleri giderme süreci başladı.

Iat konusu zaten direkt intercooler ile alakalı. Araç üstündeki 6,4lt cooler yeterli olmuyordu. Ben de tampon altına sığması için limitleri zorlayacak olan 8,2lt lik cooler siparişi verdim. 2 günde ülkeye giriş yapan cooler, 18 Mayıs'tan beri gümrükte yatıyor. Montaj için bekliyorum hala.

Debriyaj ise zaten artık vakti gelen (araba 140 bin km civarında) bir arkadaşımızdı. Oem balata + rulman ile değiştirdik. Hatta bir ara bronz baskı mı yapsam diye düşündüm ama onun için balatayı söküp Bursa'ya göndermek gerekiyor. Yani araba 1 hafta kadar yatması gerekecekti. Bir de genel olarak sağlıklı baskının yeterli olduğuna dair yorumlar çok aldığımdan, bronz işine girmedim. Ama çıkan balatayı kenarı ayırdım, lazım olursa bronz işini onunla yapabilirim.

Enjektör olarak da opel 1.6T gtc enjektörlerini aldım, bir kenarda duruyorlar.

Son olarak da iat'teye direkt etkisi olmasa da, egzoz boruları ve turbonun üzerine stock ısı kalkanlarını biraz kesip biçip, taktım. Cooler sonrasındaki, egzoza yakın geçen hava borularını alüminyum bant ile sardım falan. Yaptığım işlemler genellikle derinlerde ama yine de bi kaput altı foto bırakayım:
2Ov34v.jpg

Şimdilik coolerı bekliyorum yani, gelince inş montajları tamamlayıp, çok da hard olmayacak şekilde yazılım işine nokta koyacağız. Ama şimdilik 180hp lik setup ile sorunsuz kullanıyorum.

Bir de motul mocool ve motul rbf 660ları koydum. Sonra da Track Turk ile körfeze gideceğiz diye Kumho V700 semi slickleri de taktım (aşağıdaki fotoda v700ler var). Ama safra kesemden rahatsızlık yaşayınca gidemedim. Bir kaç hafta sonra bu safra kesesi konusu tam geçti derken tekrr hortlayınca da 2 gün önce bıçak altına yatıp, aldırdım arkadaşı. Bayramda evde yatış spek geçireceğim yani :)
15-16 Haziran'da İst Park'ta bi Alfa etkinliği olacak, belki ona katılırım, bakalım.
Lvdz6G.jpg
Geçmiş olsun. Yeni intercooler'ı tavana monte et TAVANA :D Yer kalmadı aşağıda.😅

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,629
1
64,437
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Safra fena olmuş sakat zamands olmuş çok geçmiş olsun hacım, redbull sponsorluğundan bahsetmemişsin 😁

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
896
1
1,710
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
Araba sleeper haliyle çok can yakar. Atakentte selamlaştık abi az önce. Maşallah. Kazasız belasız sürüşler😁

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,437
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Çeyizimiz tamam.
  • 8,3lt cooler
  • Opel insignia 1.6t enjektörleri
  • Forge wastegate
6DqWJW.jpg

Haftaya salı itibari ile yıllık izindeyim. Öncelikle bizim dükkanda mekanik işleri halledip, sonra da yazılıma gideceğim. İnş bu sefer sorunsuz atlatırız. Bir tur daha dönmek istemiyorum artık doğrusu.

Bu arada speedline jantları boyattık ettik falan. Tam arabaya takacaktık ki, 4*98 diye aldığım jantlar 4*100 çıktı.
Sadece günlük kullandığım bir araba olsa sarhoş bijonla falan takıp geçerdim ama piste çıktığım, gerçekten zorladığım bir arabada bijon aralığı kayık jant kullanmak gereksiz bir risk olacaktı.

Ben de jantı aldığım elemana durumu anlattım, jantları iade ettim. Boya parası da bana kaçtı üzerinize afiyet.

Ama bana ders oldu, önce kendi ustama kontrol ettirmem lazımdı jantı.arada mwsafe çok diye o gün kontrol ettirmek zor geldi, jantları aldığım gibi boyaya vermiştim. Biraz acı bir ders oldu bana.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,629
1
64,437
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Çeyizimiz tamam.
  • 8,3lt cooler
  • Opel insignia 1.6t enjektörleri
  • Forge wastegate
6DqWJW.jpg

Haftaya salı itibari ile yıllık izindeyim. Öncelikle bizim dükkanda mekanik işleri halledip, sonra da yazılıma gideceğim. İnş bu sefer sorunsuz atlatırız. Bir tur daha dönmek istemiyorum artık doğrusu.

Bu arada speedline jantları boyattık ettik falan. Tam arabaya takacaktık ki, 4*98 diye aldığım jantlar 4*100 çıktı.
Sadece günlük kullandığım bir araba olsa sarhoş bijonla falan takıp geçerdim ama piste çıktığım, gerçekten zorladığım bir arabada bijon aralığı kayık jant kullanmak gereksiz bir risk olacaktı.

Ben de jantı aldığım elemana durumu anlattım, jantları iade ettim. Boya parası da bana kaçtı üzerinize afiyet.

Ama bana ders oldu, önce kendi ustama kontrol ettirmem lazımdı jantı.arada mwsafe çok diye o gün kontrol ettirmek zor geldi, jantları aldığım gibi boyaya vermiştim. Biraz acı bir ders oldu bana.

jantlara üzüldüm ya :( o kadar da güzel olmuştu...

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
Boya işi kötü olmuş, çok heyecanlı davranmamak lazım bu işlerde işte, ben olsam bi denerdim bakalım oluyor mu arabaya diye, jant işleri harbi zor çünkü

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım