Warm Hatch | Alfa Romeo MiTo

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,656
1
64,538
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Belki ngk bizi kazıklıyor, belki yazılım etkisi, belki lpg etkisi, belki eskimiş bobin etkisi, belki de körfezde attığım 36 tur...

Olasılıklar çok fazla.

20.000 dayansın, şükür diyorum:)

Benim de tam da giden bujinin bağlı olduğu bobin gitmiş haldeydi, bobin mi bujiyi yedi buji mi bobini bilmiyorum da aldığım firma 4 ince buji takım yeniden hediye etti. Ustam sorgusuz sualsiz verdiklerine göre bazı serilerde yaşamış olmalılar dedi. Bilemedim, dünya para verdim 8 bujiyr

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Bu arada arabadan biraz bahsedeyim.
Bir kaç hafta öncesine kadar, lpg kullanımında çok hafif de olsa, düşük devirlerde dip gaz yapılması durumunda anlık kesiklik oluyordu.

Araba artık 100 bin km'yi geçtiği için ilk iş olarak bobinleri değiştirdim ve kesiklik sonlandı.

Fakat özellikle körfez time trial'ından sonra, bu düşük devir kesikliği kendini tekrar çok nadir de olsa göstermeye başladı.

Hafta sonu itibari ile de bu kesiklik, üst devir grubuna da yansımaya başladı. Benzinde saat gibi çalışan araba, lpg'de artık bariz şekilde tekliyordu.

İlk kontroolerimizde, lpg'de bir sorun gözükmüyordu. O sebeple 23 bin km önce değiştirdiğim bujileri tekrar yeniledim (eskisi de yenisi de ngk iridyum). Araba şu an tekrar saat gibi çalışır hale geri döndü çok şükür.

Doğrusu bujilerin bi 30 bin km gitmesini beklerdim, ama 23 bin km de "olmaz böyle şey" denilecek bi durum değil galiba.
NGK İridyumları 7500 kmde değiştiriyoruz biz hocam, 23bin fazlasıyla fazla :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,033
7
51,365
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bu arada arabadan biraz bahsedeyim.
Bir kaç hafta öncesine kadar, lpg kullanımında çok hafif de olsa, düşük devirlerde dip gaz yapılması durumunda anlık kesiklik oluyordu.

Araba artık 100 bin km'yi geçtiği için ilk iş olarak bobinleri değiştirdim ve kesiklik sonlandı.

Fakat özellikle körfez time trial'ından sonra, bu düşük devir kesikliği kendini tekrar çok nadir de olsa göstermeye başladı.

Hafta sonu itibari ile de bu kesiklik, üst devir grubuna da yansımaya başladı. Benzinde saat gibi çalışan araba, lpg'de artık bariz şekilde tekliyordu.

İlk kontroolerimizde, lpg'de bir sorun gözükmüyordu. O sebeple 23 bin km önce değiştirdiğim bujileri tekrar yeniledim (eskisi de yenisi de ngk iridyum). Araba şu an tekrar saat gibi çalışır hale geri döndü çok şükür.

Doğrusu bujilerin bi 30 bin km gitmesini beklerdim, ama 23 bin km de "olmaz böyle şey" denilecek bi durum değil galiba.
Hocam buji ömrü her ne kadar km olarak belirtiliyorsa da, yaptığı işe baktığımızda aslen motorun çevirdiği devir kadar iş yapan bir parça bu. Pistler de malum bol devirli, boş G kuvvetli, arabayı bir bütün olarak zorlayan yerler. 30 yerine 23 bin yapmasına o kadar takılma bence. Kaldı ki bu araba günlük standart kullanımda lpg'ye de maruz kalıyor. O yüzden birazcık ömründen gitmesi çok normal.

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Ben arabayı aldığımdan beri 1 kere servise götürdüm. 89 bindeydi o zaman. Maslaktaki tem toyotaya götürmüştüm üstündeki bujinin fabrika çıkışı olduğunu ve 100binde değişmesi gerektiğini söyledi. Markası denso galiba. Bunla ilgili fikriniz var mı nasıl 100 bin gider bi buji

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,718
1
6,457
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Ben arabayı aldığımdan beri 1 kere servise götürdüm. 89 bindeydi o zaman. Maslaktaki tem toyotaya götürmüştüm üstündeki bujinin fabrika çıkışı olduğunu ve 100binde değişmesi gerektiğini söyledi. Markası denso galiba. Bunla ilgili fikriniz var mı nasıl 100 bin gider bi buji
Atmosferik arabada 40-50 bin gidebilir buji. Ama 100 biraz fazla gibi.

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
@stan abi ne buji kullanıyorsun bilmiyorum, bir soğuk bujiye geç, iridyum olsun, ben öyle yaptım sonuç muazzam. x2 ömür oluyor. Buji zaten ucuz parça, bagajında yedekli gez hatta bence.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,656
1
64,538
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes

RYAN7R

Özg
Panpa
7 Eyl 2016
4,159
1
8,086
4,820
28
Ankara
Marka
Yok
hocam 7500de yağ değişmiyor çok erken değil mi yahu :)

500 lira verdim neresi ucuz lan :D

Valla ben iridyum bosch bujilerin tanesine 20 lira verdim :D şimdi ngk alcam 30 lira falan o da, gayet iyi çıktı bujiler. Daha soğuk buji kesinlikle daha iyi oluyor, iridyumla da destekleyince, o kafa rahatlığını anlatamam

Son düzenleme:

alfhonso

Hakan BIÇAK
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,656
1
64,538
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,718
1
6,457
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Mevcut kur ile ancak şahin e 30tl lik buji alınır:)

Benim 4 buji piyasa fiyatı 270tl falan. Belki bi tık aşağı kaliteye insen 200tl ye falan bulursun. Ama tabi ben tanır oto sağolsun, maliyet fiyatı olan 190tl ye aldım:)

@alfhonso senin durum için twinspark sağolsun diyorum. Bizim fiat oratk parça tjet motorda 4 buji.

oesan1995

Profesör
23 Eyl 2016
66
137
1,110
28
izmir
Abiler selamlar foruma pek bakamıyordum bence keyifli bir etkinlik oldu özellikle Rahmi abim gibi bu işle ilgili olanlar ile yarışmak keyifliydi. Arabam bu arada stage 1 manuel leon Fr.lastik yay vs şimdilik stok:)

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,718
1
6,457
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Abiler selamlar foruma pek bakamıyordum bence keyifli bir etkinlik oldu özellikle Rahmi abim gibi bu işle ilgili olanlar ile yarışmak keyifliydi. Arabam bu arada stage 1 manuel leon Fr.lastik yay vs şimdilik stok:)
Senin fren noktan güzeldi ilk virajda, bir de arka taraftaki virajlatı 2. Viteste dönmen fark yaratmış. Tekrardan, buradan da tebrik etmiş olayım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım